Województwo Śląskie

Aktualności z Małopolski


Zagłębie nie chce być pomijane w nazwie
Członkowie Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego chcą zmienić planowaną nazwę Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Przygotowali list otwarty, w którym proponują, żeby aglomeracja była Metropolią Śląsko-Zagłębiowską.
- W parlamencie trwają prace nad ustawą w tej sprawie, więc to ostatni moment, żeby upomnieć się o zmianę. Chcemy, żeby w nazwie aglomeracji znalazło się słowo dąbrowska. Zależy nam na tym, żeby Zagłębie Dąbrowskie było traktowane po partnersku - mówi Piotr Krawczyk, prezes stowarzyszenia.
Pod listem podpisał się już m.in. Jarosław Pięta, sosnowiecki poseł z PO.
- Aglomeracja nie powinna antagonizować Śląska i Zagłębia nawet w nazwie. Ona powinna mieć charakter neutralny. Można użyć sformułowania Metropolia Śląsko- Dąbrowska - mówi poseł.
Pod listem podpisałby się również historyk, profesor Zygmunt Woźniczka.
- Zagłębie to odrębny region historyczny. Do 1939 roku Śląsk i Zagłębie należały do różnych województw. Zresztą w Zagłębiu w XIX wieku mocna była tradycja powstań narodowych, a potem ruch niepodległościowy Polskiej Partii Socjalistycznej. Właśnie on inspirował Powstania Śląskie - podkreśla profesor. - Forum ma rację, że akcentuje odrębność Zagłębia, bo po drugiej stronie Brynicy jest silny Ruch Autonomii Śląska, który w Śląsku widzi pępek świata. Powinna też powstać placówka badawcza dla Zagłębia, taka jak Górnośląski Instytut Naukowy.
Profesor Woźniczka widzi dominację Śląska nad Zagłębiem, które bywa traktowane jak prowincja. Socjolog, profesor Jacek Wódz, dostrzega jeszcze inny problem.
- Śląsk zazwyczaj bardziej kojarzy się ludziom spoza naszego regionu z Dolnym, a nie z Górnym Śląskiem. Jeżeli więc nazwa metropolii ma funkcjonować w obiegu międzynarodowym, to Silesia bardziej kojarzona jest z Wrocławiem, niż z Katowicami - podkreśla.
List otwarty z zebranymi już podpisami, zostanie wręczony władzom województwa śląskiego w połowie marca. Niebawem stowarzyszenie ogłosi akcję zbierania podpisów poparcia wśród mieszkańców Zagłębia. Dokładna jej data zostanie podana w internecie na stronie stowarzyszenia: www.zaglebie.info. (...) Dziennik Zachodni, Sebastian Reńca 2008.03.01, Zagłębie nie chce być pomijane nawet w nazwieZakonnice z Indii w Zagłębiu
W Dąbrowie Górniczej pracują boromeuszki pochodzące z Indii. Siostry Marjorie i Shalini dbają o wystrój kościoła, służą jako zakrystianki, katechizują, ale również uczą angielskiego.
Kraje misyjne boromeuszek to: Indie, Belgia, Argentyna, Włochy, Tanzania, a także Polska. Do naszego kraju pierwsze boromeuszki pochodzące z Indii przybyły w 1991 roku, do Dąbrowy 14 lat temu.
- Siostry boromeuszki dbają o wizerunek kościoła, służą jako zakrystianki, katechizują, udzielają korepetycji z języka angielskiego. I co najważniejsze: siostry omadlają naszą parafię i diecezję przed Najświętszym Sakramentem - mówi ks. Andrzej Domagała, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowie Górniczej, który był już w kraju pochodzenia zakonnic.
Pracujące w Dąbrowie Górniczej zakonnice uważają, że mieszkańcy Zagłębia są bardzo mili, choć na początku byli trochę nieufni. Z biegiem czasu przyzwyczaili się do sióstr, a teraz wręcz bywają zaniepokojeni, gdy którejś siostry nie ma w kościele.
Siostry z tego zgromadzenia pomagają też bezdomnym i bezrobotnym. Ich marzeniem jest utworzenie domu spokojnej starości. Gazeta Wyborcza, aim, kai 2008.02.11, Zakonnice z Indii spotkasz w ZagłębiuSosnowiec nie chce śląskiego logo
Władze Sosnowca przez prawie pół roku myślały nad logo promującym miasto. Wreszcie obwieściły: jest! - Może i jest - mówią specjaliści i internauci - ale nadaje się co najwyżej do ozdoby wagonów.
Wyniki pracy wrocławskiej agencji MBC, wynajętej przez władze Sosnowca do opracowania strategii promocyjnej miasta, sosnowieccy internauci zobaczyli w zeszłym tygodniu. Na stronie internetowej www.sosnowiec.info.pl pojawiło się nowe logo miasta i pytanie skierowane do mieszkańców: Czy podoba ci się znak miasta?.
Tak wielu negatywnych odpowiedzi nikt się nie spodziewał. Internauci zarzucili twórcom znaku amatorszczyznę, kicz i brak pomysłu. - Logo jest brzydkie i kojarzy się z producentem kabli. Kolory są mało dynamiczne, a hasło jak wyjęte z kiepskiej reklamy. Takie logo można narysować w 10 minut i pewnie tyle myślał nad nim projektant - napisał internauta Kontrast.
Wielu mieszkańców uważa, że nowy miejski znak nadaje się co najwyżej do reklamowania PKP, Poczty Polskiej lub telefonii komórkowej. - W żadnym wypadku nie może być logo miasta! - grzmią internauci. - Przecież to logo ma barwy Śląska! Czyżby ktoś miał problem z geografią regionu? - zastanawia się jeden z nich.
Hasło Sosnowiec łączy autorzy logo ubrali w niebiesko-żółte barwy. - Prosta czcionka ma symbolizować nowoczesność, a połączone fragmenty dwukolorowej taśmy pod hasłem - chęć współpracy i otwartość na świat - wyjaśnia symbolikę wrocławska agencja marketingowa Metamorphosis Brand Communications.
Aleksander Sikora, dyrektor agencji, zapewnia, że jest otwarty na wszelką krytykę. - Mieszkańcy Sosnowca ocenili jednak projekt, nie znając całości. Brak wiedzy i odpowiedniego kontekstu spowodował falę negatywnych opinii - mówi.
Innego zdania jest Sebastian Chachołek, specjalista od kreowania wizerunku. - Logo jest świetne, ale w kategorii żartu. Jako znak graficzny nie odpowiada żadnym standardom. Kojarzy mi się ze starymi komunistycznymi napisami na blokach i hutach w stylu partia i naród - w jedności siła - mówi Chachołek. (...)
Głos internautów miał wpływ na decyzje władz miasta. - Pod wpływem krytyki prezydent Kazimierz Górski wycofał z czwartkowej sesji wniosek o zatwierdzenie logo. I zapowiedział, że kolejne zostanie wybrane w konkursie - powiedział nam radny Krzysztof Haładus. Gazeta Wyborcza, Milena Nykiel, is 2008.02.03, Logo promujące Sosnowiec trafiło do koszaGierek pomoże promować Sosnowiec?
Sosnowieccy radni i działacze Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka chcą wpisać postać byłego I sekretarza KC PZPR do strategii promocyjnej miasta.
Kiedyś Edward Gierek wołał do ludzi: Pomożecie!?. Pomożemy! - odpowiadały jednym głosem tłumy zgromadzone na wiecach.
Choć były I sekretarz PZPR już nie żyje, w Sosnowcu znów słychać wołanie o pomoc. Ale tym razem to... Gierek ma wspierać promocję miasta.
Marek Godek, miejski radny, wylicza zasługi Gierka dla miasta: za jego rządów przebudowano centrum Sosnowca i powstały nowe osiedla. Nie byłoby też takich dróg. A gdyby nie było dróg, nie byłoby w mieście targów.
Zwolennicy Godka uderzają w patriotyczne tony. W piśmie do rady miejskiej czytamy: Ocalmy od zapomnienia ślady życia i działań tego wybitnego sosnowiczanina, wielkiego Polaka, Męża Stanu. Przygotowali też argumenty dla przeciwników Gierka. Dowodzą, że zawsze nosił Sosnowiec w swoim sercu. Dowód? Proszę bardzo, oto fragment wspomnień I sekretarza: Kocham Zagłębie z niebem powleczonym ciężkimi chmurami, brzemiennymi od pyłów, dymów i sadzy. Zżyłem się z tą ziemią zrytą szybami i chodnikami kopalń, upstrzoną hałdami, pełną wówczas biedy i nędzy, z zamieszkującymi ją ludźmi, hardymi, nie poddającymi się przeciwnościom losu.
Nie ma o co się spierać. - Wszystkim Polakom Sosnowiec kojarzy się z Gierkiem - mówi Godek.
Dlatego w mieście nie wystarczy tylko rondo imienia Gierka. Zdaniem Godka trzeba by jeszcze dołożyć tablicę pamiątkową, izbę pamięci, nie wspominając już o pomniku.
Urzędnicy magistratu zapewniają, że Gierek do strategii promocyjnej raczej nie zostanie wpisany, choć starają się nie urazić osób, dla których jest ważną postacią. - Jeżeli ktoś chce się włączyć w promocję miasta i przy okazji mówić o Gierku, może to robić - uważa Grzegorz Dąbrowski, rzecznik magistratu. (...) Gazeta Wyborcza, Przemysław Jedlecki 2008.01.18, Czy Edward Gierek może promować Sosnowiec?Światełko do nieba z gór i z Zagłębia
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w niedzielę po raz 16. Wojewódzki finał, transmitowany na antenie TVP, odbył się w naszym regionie w Zawierciu, ale atrakcje czekały na uczestników zbiórki w wielu innych miastach.
Marian Kaziród, obsługujący butlę z helem do napełniania baloników, postanowił w oczekiwaniu na wieczorne Światełko do nieba zorganizować własną akcję. - Nazwaliśmy to fasolka do nieba. Mamy mnóstwo balonów i 200 metrów sznurka, do którego je przywiązujemy - mówił, patrząc na kolorowy balonikowy sznur powiewający na wietrze.
Na tych, którym zimny wiatr dokuczył za bardzo, czekały rozgrzewające dania - grochówka przyniesiona przez strażaków i prażonki, które w dwóch ogromnych 200-litrowych garnkach przygotowały panie z kół gospodyń wiejskich kilku okolicznych miejscowości. - Ziemniaki, cebulka, boczek, kiełbaska, do tego przyprawy i na wierzch kapustka. Żeby pomóc dzieciom, warto się postarać - mówiła Elżbieta Łachan, przewodnicząca koła Bzowianek, która kierowała pracą przy jednym z garnków.
Ewa Kawka na finał przyszła z wnukami - siedmioletnią Natalką i półtorarocznym Jasiem. - Chcę oddać na licytację wyhaftowaną przeze mnie serwetę. A potem przejedziemy się kolejką, która dziś jeździ wokół Zawiercia - tłumaczyła pani Ewa.
Prócz serwety na licytację w Zawierciu trafiły m.in. kamizelka kuloodporna od antyterrorystów i mundur, który zagrał w 13 posterunku. Wysoko licytowano ważący ponad 11 kilogramów największy na świecie oscypek, który podobno ma zachować świeżość przez najbliższą dekadę, oraz liczący sobie 100 milionów lat amonit, który Orkiestrze podarował prezydent Zawiercia. Oscypek za 5 tys. kupiła firma produkująca nabiał. Amonit późnym wieczorem kosztował już 7,3 tys., ale walka trwała. - Według danych z godziny 21 z już oddanych puszek mamy 18 tys. Prawie połowa wolontariuszy jednak nadal zbiera - mówiła wieczorem Anna Dudzicz z zawierciańskiego sztabu.
W Sosnowcu o tej samej porze z puszek wysypano już ponad 64 tys. zł. Tu finał zorganizowały sosnowiecki i dąbrowski UM razem z samorządami dwóch uczelni: Wyższej Szkoły Biznesu i Humanitas. Organizatorzy spotkali się w pół drogi między oboma miastami, przed nowo otwartą halą Expo Silesia, gdzie wieczorem zagrała grupa Feel.
Na licytację trafiła tu m.in. jedna z trzech kilkumetrowych chochli, którymi przez cztery dni mieszano przygotowywaną specjalnie na finał zupę parzybrodę. Gotowaniem kierował Zbyszek Śliwiński, który przy okazji bił rekord Guinnessa. - Mamy jej ponad 11 tys. litrów. Rozdajemy ją już od rana i będziemy rozdawać też jutro, żeby nic się nie zmarnowało - mówił. (...)
Udział w Orkiestrze mogli wczoraj wziąć nawet ci, którzy postanowili wybrać się na narty do Szczyrku. Pod wyciągiem na Golgocie dyżurowały z puszkami 15-latki Karolina Byrt i Patrycja Olszowska. Co chwila ktoś do nich podjeżdżał i wrzucał pieniądze. - To pierwszy finał, w którym uczestniczymy i cieszymy się, że tu jesteśmy. Ludzie sympatycznie na nas reagują - mówiły.
Kto nie miał czasu, żeby wrzucić datek pod wyciągiem, mógł to zrobić już na trasie. Na nartach krążył tam bowiem 17-letni Grzesiek Przybyła. Łatwo go było namierzyć, bo oprócz puszki i identyfikatora miał przyklejone czerwone serduszko na policzku. - Chcemy, żeby Orkiestra dotarła wszędzie, nawet na stok. Narciarzom podoba się ten pomysł - powiedział, grzechocząc puszką.
O godz. 20, gdy nad Polską rozbłysło tradycyjne światełko, w Szczyrku zapłonęły ogniska.
W Węgierskiej Górce Orkiestra połączyła się z góralską tradycją. Zabawa zaczęła się tutaj od Niesopustu, czyli Przeglądu Grup Kolędniczych. Młodzieńcy byli przebrani w postacie spotykane kiedyś na wsi. Najważniejsze w grupach są jednak konie w bardzo kolorowych strojach ze specjalnym pióropuszem na głowie. Na szkolnym boisku kolędnicy dali pokaz winszowania i tańców obrzędowych. (...) Gazeta Wyborcza, Iwona Sobczyk, Marcin Czyżewski 2008.01.13


INFORMATOR REGIONALNY WOJ.ŚL.
fot. www.bedzin.pl  
Przez środek województwa śląskiego biegnie linia potężnych warowni, które wybudował król Kazimierz Wielki dla obrony... No właśnie. Po co polski król wybudował te zamki...?  dalej »
Apel Małopolan w Śląskiem do mediów »

DZIENNIKARZE W BŁĘDZIE »
REGIONY WOJ. ŚLĄSKIEGO:
Ziemia Częstochowska »
Zagłębie Dąbrowskie i Krakowskie »
Żywiecczyzna »
Wschodni Górny Śląsk »
MIASTA WOJ.ŚLĄSKIEGO »
CIEKAWOSTKI W ŚLĄSKIEM »
FORA REGIONALNE »


Metropolia Śląsko-Dąbrowska

Mapy województwa śląskiego


Informator regionalny województwa śląskiego

<a href=http://www.wojewodztwoslaskie.celniej.pl/ title="Województwo Śląskie"><img src=http://www.wojewodztwoslaskie.celniej.pl/button.gif width=120 height=60 alt="Informator regionalny województwa śląskiego"></a>
Poprzyj nową nazwę województwa!
Dodaj na swoją stronę ten button!